preskoči na sadržaj

Srednja škola Dragutina Stražimira

Login

SREDNJA ŠKOLA DRAGUTINA STRAŽIMIRA

GUNDULIĆEVA 2a

10 380 SVETI IVAN ZELINA

ured@ss-dstrazimira-svetiivanzelina.skole.hr

Tražilica
Kalendar
« Veljača 2018 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
Prikazani događaji

Popis djela iz hrvatske i svjetske književnosti za gimnazije  

I. razred

Homer: ILIJADA, pjevanje I, VI., XVI., XVIII., XXIV. (ep)
Ezop, Ivan Andrejevič Krilov ili Jean de la Fontaine: BASNE (po izboru)
Hans Christian Andersen: CAREVO NOVO RUHO ili
Ivana Brlić - Mažuranić: KAKO JE POTJEH TRAŽIO ISTINU
August Šenoa: ZLATAROVO ZLATO
Jerome David Salinger: LOVAC U ŽITU
Vjenceslav Novak: U GLIB
Antun Gustav Matoš: CVIJET S RASKRŠĆA
Vjekoslav Kaleb: GOST
Pavao Pavličić: DOBRI DUH ZAGREBA
Sofoklo: ANTIGONA (priča po izboru)
Ivo Vojnović: EKVINOCIJO
Biblija: Knjiga Postanka, Knjiga Izlaska, Judita, Pjesma nad pjesmama, Psalmi, Evanđelje po Ivanu
Homer: ODISEJA (pjevanje I., XIX., XXI.)
Eshil: OKOVANI PROMETEJ
Sofoklo: KRALJ EDIP
Euripid: ELEKTRA
Plaut: TVRDICA (Škrtac)
Vergilije: ENEIDA, pjevanje II. i IV.
Ovidije: METAMORFOZE (Piram i Tizba, IV. knj.)

 
II. razred

Dante Alighieri: BOŽANSKA KOMEDIJA (Pakao, I.-V.)
Francesco Petrarca: KANCONIJER (L, III., V., XIII., LXL, CVI., CCCLX., CCCLXIV.)
Giovanni Boccaccio: DECAMERON (Uvod; 1. dan 1. novela; 2. dan 3. novela; 10. dan 5. ili 6. novela)
Miguel de Cervantes: DON QUIJOTE (ulomci)
William Shakespeare: HAMLET i SAN IVANJSKE NOĆI
Marko Marulić: JUDITA
Hanibal Lučić: ROBINJA - Skazanje drugo, stih 685-755. (Robinja i Derenčin)
Petar Zoranić: PLANINE (Otkuda bura ishodi i zač se zove ili Zač se grad Nin zove i gdo ga najpri sazida - Perivoj od Slave i v njem vile)
Petar Hektorović: RIBANJE I RIBARSKO PRIGOVARANJE (Parvi dan, stih 1-20., 497-508.; Drugi dan, stih 595-685.; Treti dan, stih 1510-1532.)
Marin Držić: DUNDO MAROJE i NOVELA OD STANCA
Pedro Calderon de la Barca: ŽIVOT JE SAN
Ivan Gundulić: SUZE SINA RAZMETNOGA, DUBRAVKA i OSMAN (L, l-36.; IV.,345-432.; VII.,269-308.; VIII., 569-592.; IX.,321-408.; XI., l-184.;XX.,289-376.)
Pierre Comeille: CID
Jean Racine: FEDRA
Jean Baptiste Poquelin Moliere: ŠKRTAC
Carlo Goldoni: GOSTIONIČARKA MIRANDOLINA
JohannW.Goethe: PATNJE MLADOG WERTHERA i FAUST
Friedrich Schiller: RAZBOJNICI
George G. Byron: PUTOVANJE CHILDEA HAROLDA (ulomak)
Edgar Allan Poe: GAVRAN i CRNI MAČAK
Aleksandar S. Puškin: EVGENIJ ONJEGIN
Mihail J. Ljermontov: JUNAK NAŠEG DOBA

 
III. razred

Ivan Mažuranić: SMRT SMAIL-AGE ČENGIĆA
August Šenoa: PRIJAN LOVRO i SELJAČKA BUNA
Honore de Balzac: OTAC GORIOT
Gustave Flaubert: MADAME BOVARY
Ivan S. Turgenjev: LOVČEVI ZAPISI (ŠUMA I STEPA; NADSTOJNIK)
Nikolaj V. Gogolj: KABANICA
Fjodor M. Dostojevski: ZLOČIN I KAZNA
Lav N. Tolstoj: ANA KARENJINA
Emile Zola: GERMINAL ili THERESE RAQUIN
Guy de Maupassant: NA VODI
Eugen Kumičić: UROTA ZRINSKO-FRANKOPANSKA
Ksaver Šandor Gjalski: POD STARIM KROVOVIMA (lllustrissimus Battorych ili Perillustris ac generosus Cintek)
Ante Kovačić: U REGISTRATURI
Josip Kozarac: TENA
Vjenceslav Novak: POSLJEDNJI STIPANČIĆI
Henrik Ibsen: LUTKINA KUĆA (NORA) ili HEDDA GABLER
Anton P. Čehov: TRI SESTRE
Janko Leskovar: MISAO NA VJEČNOST
Ivo Vojnović: DUBROVAČKA TRILOGIJA
Antun Gustav Matoš: CAMAO i IZBOR IZ POEZIJE
Dinko Šimunović: MULJIKA
Milan Begović: PUSTOLOV PRED VRATIMA ili BEZ TREĆEGA
Milutin Nehajev: BIJEG
Ivan Kozarac: ĐUKA BEGOVIĆ
Janko Polić Kamov: BRADA ili BITANGA


IV. razred

Marcel Proust: U TRAŽENJU IZGUBLJENA VREMENA (Combray)
Luigi Pirandello: ŠEST OSOBA TRAŽI AUTORA
Franz Kafka: PROCES i PREOBRAŽAJ
Ernest Hemingway: STARAC I MORE ili KOME ZVONO ZVONI
Miroslav Krleža: KRALJEVO, BARAKA PET BE, KHEVENHILLER, POVRATAK FILIPA LATINOVICZA i GOSPODA GLEMBAJEVI
Ivo Andrić: PROKLETA AVLIJA ili TRAVNIČKA KRONIKA
Ivan Goran Kovačić: JAMA
Bertolt Brecht: MAJKA HRABROST I NJEZINA DJECA
Albert Camus: STRANAC
Eugene lonesco: ĆELAVA PJEVAČICA i STOLICE
Samuel Beckett: U OČEKIVANJU GODOTA
Mesa Selimović: DERVIŠ I SMRT
Petar Šegedin: CRNI SMIJEŠAK
Vladan Desnica: PROLJEĆA IVANA GALEBA
Ranko Marinković: RUKE I KIKLOP
Slobodan Novak: MIRISI, ZLATO I TAMJAN
Hermann Hesse: STEPSKI VUK
Antun Šoljan: KRATKI IZLET
Vitomir Lukić: SANOVNIK NASMIJANE DUŠE
Ivo Brešan: PREDSTAVA HAMLETA U SELU MRDUŠA DONJA
Ivan Aralica: PSI U TRGOVIŠTU ili PUT BEZ SNA
Nedjeljko Fabrio: VJEŽBANJE ŽIVOTA ili SMRT VRONSKOGA
Pavao Pavličić: KORALJNA VRATA

Književna ispitna djela za školski esej u školskoj godini 2015./2016. za višu razinu ispita jesu:

1. Andrić, Ivo: Prokleta avlija

2. Camus, Albert: Stranac

3. Cihlar Nehajev, Milutin: Bijeg

4. Dostojevski, Fjodor Mihajlovič: Zločin i kazna

5. Držić, Marin: Dundo Maroje

6. Kafka, Franz: Preobrazba

7. Krleža, Miroslav: Gospoda Glembajevi

8. Krleža, Miroslav: Povratak Filipa Latinovicza

9. Marinković, Ranko: Kiklop

10. Novak, Vjenceslav: Posljednji Stipančići

11. Salinger, Jerome David: Lovac u žitu

12. Shakespeare, William: Hamlet

13. Sofoklo: Antigona

14. Šimić, Antun Branko: Preobraženja

 

Književna ispitna djela za školski esej u školskoj godini 2015./2016. za osnovnu razinu ispita jesu:

1. Andrić, Ivo: Prokleta avlija

2. Goethe, Johann Wolfgang: Patnje mladoga Werthera

3. Ibsen, Henrik: Nora

4. Krleža, Miroslav: Gospoda Glembajevi

5. Matoš, Antun Gustav: Pjesme

6. Novak, Vjenceslav: Posljednji Stipančići

7. Shakespeare, William: Hamlet

8. Sofoklo: Antigona.

preskoči na navigaciju