« Rujan 2024 »

PROJEKT „PRIJATELJ ŠUME“
Autor: Martina Zerec, 27. 2. 2023.

Dana 17. veljače 2023. godine učenici smjera AGROTEHNIČAR odslušali su edukativnu radionicu u trajanju od 2 školska sata, koja je ujedno i uvod u daljnji nastavak suradnje s Turopoljskom udrugom skauta.

Turopoljska udruga skauta „TUR“ iz Velike Gorice uz financijsku potporu Zagrebačke županije provodi edukativno-ekološki projekt „Prijatelj šume“, namijenjen učenicima srednjih škola na području Županije. Uz stjecanje znanja o vrijednosti i očuvanju šuma, njihovoj općekorisnoj funkciji te o klimatskim promjenama kao uzročniku njihova propadanja, globalnim uzrocima i posljedicama klimatskih promjena, konkretan ishod projekta bit će pošumljavanje, odnosno obnova šumskog fonda na području Zagrebačke županije.

Pošumljavanjem je predviđena sadnja oko tisuću mladica hrasta lužnjaka na području koje će predložiti i pripremiti djelatnici Hrvatskih šuma. Na taj način učenici će pridonijeti revitalizaciji šuma oštećenih djelovanjem štetnika i štetnih plinova, što je posljedica suvremenog načina života, tehnološkog napretka i izazvanih klimatskih promjena.

Sam nositelj projekta odgovara na četiri prioritetna zahtjeva:

1. uključivanje škola u projekte vezane uz ekologiju, zaštitu okoliša i održivi razvoj,

2. zaštita i očuvanje tla, zraka i vode kroz projekte na lokalnoj razini,

3. promoviranje životnih stilova koji smanjuju nastajanje otpada u kućanstvu,

4. očuvanje zaštićenih područja i drugih zaštićenih prirodnih vrijednosti kroz projekte revitalizacije.

Turopoljska udruga skauta „Tur“ članica je Saveza izviđača Hrvatske, a predloženi projekt dio je velike nacionalne kampanje CO2mpensating by planting, u organizaciji Saveza izviđača Hrvatske, agencije Hearth i Hrvatskih šuma d.o.o. te njezinog edukativnog segmenta kroz koji svi sudionici stječu naziv „Šumoborci“.

Veselimo se sljedećem susretu!