Projekt "Organizacije koje brinu"
Autor: Lucija Večerić, 27. 1. 2016.

Srednja škola Dragutina Stražimira uključena je u projekt „Organizacije koje brinu“ čiji je cilj osnaživanje organizacija civilnog društva i javne administracije u procesu uspostave transparentnih politika prema djeci i mladima u 3 grada: Sv. Ivanu Zelini, Vukovaru i Belišću.

Partneri na projektu su: Grad Sv. Ivan Zelina, te udruge PRONI, PROANIMA.Kreativka, Centar mladih Belišće i Udruga mladih Zeline, a suradnici na projektu su: Grad Vukovar, Grad Belišće i Udruga gradova. Više o projektu možete saznati na: http://www.udrugaroditeljakpk.hr/organizacije-koje-brinu

UDRUGA RODITELJA „KORAK PO KORAK“

PROJEKT: Organizacije koje brinu

Partneri na projektu

Udruga mladih Zelina i Grad Sveti Ivan Zelina

PROANIMA.kreativka i PRONI, Vukovar

Udruga gradova

Pridruženi partneri

Grad Vukovar

Grad Belišće

Centar mladih Belišće, Belišće

Glavni cilj projekta je osnažiti organizacije civilnog društva u praćenju i zagovaranju dobre vladavine, odnosno, provedbe politika prema djeci i mladima.

Ključne aktivnosti projekta su:

1. Provedba istraživanja o razini dobre vladavine i provedbe politika prema djeci i mladima na lokalnoj razini.

2. Osnaživanje predstavnika lokalne uprave i javne administracije kroz dvije edukacije kako bi bili još kvalitetnije kapacitirani stvarati dijalog sa zainteresiranim građanima u izradi lokalnih politika, konkretno u ovom slučaju, politika prema djeci i mladima.

3. Razvoj Lokalnih strategija za djecu i mlade - osnaživanje gradova - partnera na projektu, građana i udruga da se uključe u proces izrade Lokalne strategije za djecu i mlade. Za sve lokalne zajednice - partnere i suradnike na projektu koje se odluče na izradu Lokalnih strategija za djecu i mlade, aktivnosti izglasavanja tih lokalnih politika bit će usklađene s Kodeksom savjetovanja sa zainteresiranom javnošću u postupcima donošenja zakona, drugih propisa i akata.

Uloga Gradova Belišća, Vukovara  i Sv. Ivana Zeline u projektu Organizacije koje brinu:

Predstavnici  Vijeća za prevenciju Gradova Belišća, Vukovara  i Sv. Ivana Zeline sudjelovali su na edukaciji o uspostavljanju dobrih politika prema djeci i mladima održanoj u studenom u Šibeniku. Preda nama je još jedna edukacija koja će se održati u Sv. Martinu na Muri.

Upravo su Vijeća za prevenciju zajednička svim gradovima partnerima/suradnicima, a odabrani su za sudjelovanje u projektu jer su na jednom mjestu okupljeni predstavnici lokalne uprave, javnih institucija, organizacija civilnog društva i drugi relevantni dionici za zaštitu prava i interesa djece i mladih.

Cilj spomenutih edukacija jest educirati predstavnike Vijeća za prevenciju za izradu Lokalne strategije za djecu i mlade svojeg grada. Ovo gradovima olakšava izradu Lokalne strategije, koja će direktno  doprinijeti Nacionalnoj strategiji za prava djece 2014-2020 RH, UN-ovoj Konvenciji o pravima djece, Nacionalnom  strategijom za mlade od 2014. do 2017. i drugim relevantnim politikama koje reguliraju prava djece i mladih.

Tijekom 2016. godine  u svakom od uključenih gradova planira se održavanje ispitivanje prijedloga djece, roditelja i mladih s ciljem da lokalne politike odgovaraju na njihove realne potrebe te okruglih stolova i follow up sastanka s ciljem uključivanja zainteresirane javnosti u sam proces izrade politika prema djeci i mladima na lokalnoj razini.

Završetak projekta bit će obilježen svečanom Konferencijom u Sv. Ivanu Zelini na kojem očekujemo sudjelovanje predstavnika svih uključenih gradova.

Promocija ključnih aktivnosti projekta obavljat će se putem web stranica uključenih gradova kako bi građani bili obaviješteni o aktivnostima i učincima projekta (PR Agencija će pripremiti članke).

Dodajemo da nemamo nikakva financijska potraživanja prema gradovima ni u kojoj fazi projekta te da ćete sudjelovanjem i podrškom ovom projektu doprinijeti financijskoj samostalnosti udruga PROANIMA.KREATIVKA, Centar mladih Belišće, Udruge mladih Zeline i Udruge PRONI te time i zapošljavanju mladih u vašim gradovima.

Voditeljica projekta:

Marina Trbus, prof. psih.

Ispitivanje potreba i prijedloga djece pod sloganom „Što ti želiš promijeniti?“

Priloženi dokumenti:
Pismo_za_roditelje_Zelina.docx (123.72 KB)