« Siječanj 2018 »

ZAVRŠNI RAD
Vremenik izradbe i obrane završnog rada za školsku godinu 2023./2024.
Silvija Kožić / datum: 5. 10. 2023. 11:36

ROK

AKTIVNOST

do 5. listopada 2023.

objava rokova vezanih za izradbu i obranu završnog rada

do 15. listopada 2023.

razrednici i mentori dužni upoznati učenike sa sadržajem, uvjetima, načinom i postupkom izradbe i obrane završnoga rada odnosno sadržajem Pravilnika o izradbi i obrani završnog rada, kao i sa sadržajem Pravilnika o postupku i načinu polaganja naučničkog ispita

do 20. listopada 2023.

objava popisa tema za završni rad na oglasnoj ploči

do 31. listopada 2023.

odabir tema za završni rad

(mentori objavljuju popis učenika i tema u timu ŠPO-a na platformi MS Teams)

do 30. studenog 2023.

imenovanje Školskog prosudbenog odbora odnosno povjerenstava za provedbu obrane završnog rada

do 1. travnja 2024.

obrana završnog rada u zimskom roku i naučnički ispit

do 21. veljače 2025.

uručivanje svjedodžbi o završnom radu za zimski rok

Učenik obavlja Izradbu pod stručnim vodstvom nastavnika struke  te je dužan pisani dio Izradbe, koju je prihvatio mentor, predati u urudžbeni zapisnik ustanove najkasnije 10 dana prije Obrane.

Izradba se sastoji od uratka koji može biti: projekt, pokus s elaboratom, praktični rad s elaboratom, složeniji ispitni zadatak ili drugi slični uradak usklađen s nastavnim programom.

Izradbom se može smatrati uradak kojim je učenik sudjelovao na izložbi inovatorskih radova  u  zemlji  ili  inozemstvu  tijekom  svoga  srednjeg  obrazovanja i uradak kojim je učenik osvojio  prvo,  drugo  ili  treće  mjesto  na  državnome  natjecanju  iz  strukovnih,  odnosno umjetničkih predmeta, područja ili programa.

Sukladno Pravilniku o postupku i načinu polaganja naučničkog ispita, od šk. god. 2020./2021. sastavnicu obrane završnog rada u trogodišnjim obrtničkim zanimanjima čini i naučnički ispit, koji zamjenjuje nekadašnje pomoćničke ispite. Naučnički ispit uključuje izvedbu radne probe u okviru složenijeg ispitnog zadatka kojim se provjeravaju praktične vještine te razina samostalnosti i odgovornosti za potrebe obavljanja poslova određenog obrta u skladu sa standardom kvalifikacije. Ovisno o uvjetima, naučnički će ispiti biti ispiti provedeni u školskim i/ili obrtničkim radionicama.

Katalog radnih proba koji sadrži opise radnih proba i načine njihova vrednovanja donosi ministar nadležan za obrt na prijedlog Hrvatske obrtničke komore uz prethodnu suglasnost ministra nadležnog za obrazovanje.

Naučnički ispit polaže se u organizaciji ustanove za strukovno obrazovanje pred stručnim povjerenstvom koje osnivaju ustanova za strukovno obrazovanje i Hrvatska obrtnička komora.

Postupak i način provedbe naučničkog ispita te oblik i sadržaj dodatka svjedodžbi propisuje pravilnikom ministar nadležan za obrt nakon prethodno pribavljene suglasnosti ministra nadležnog za obrazovanje.

Pravilnik o postupku i načinu polaganja naučničkog ispita dostupan je na poveznici https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2021_05_48_974.html, kao i u privitku ove obavijesti.

[OPŠIRNIJE]

Vremenik izradbe i obrane završnog rada

za školsku godinu 2022./2023.

ROK

AKTIVNOST

do 5. listopada 2022.

objava rokova vezanih za izradbu i obranu završnog rada

do 15. listopada 2022.

do 20. listopada 2022.

objava popisa tema za završni rad na oglasnoj ploči

do 31. listopada 2022.

odabir tema za završni rad

(mentori objavljuju popis učenika i tema u timu ŠPO-a na platformi MS Teams)

do 30. studenog 2022.

obrana završnog rada u zimskom roku i naučnički ispit

do 23. veljače 2024.

uručivanje svjedodžbi o završnom radu za zimski rok

U privitku su dostupne i teme završnog rada za sva zanimanja za šk. god. 2022./2023. Iste su teme i upute dostupne u virtualnim učionicama na platformi MS Teams te na oglasnoj ploči.