Stručni skup – MOPS
Autor: Lucija Večerić, 8. 4. 2016.

5.4. 2016. u sklopu projekta MOPS naša Škola organizirala je stručni skup  gdje su se mogli prijaviti  nastavnici stručnih predmeta poljodjelstva na području R Hrvatske.

Stručni skup otvorila je ravnateljica Škole M. Roguljić koja je pozdravila sve prisutne i zaželjela dobrodošlicu u našu Školu.

Stručnom skupu je nazočila Dragica Vrgoč, viša stručna savjetnica za poljoprivredu, prehranu i veterinu, koja je uvodnim riječima otvorila ovaj skup i pohvalila našu Školu za tako hvalevrijedan projekt kojim smo modernizirali kurikulume te tako ojačali sam kapacitet Škole, a u svrhu poboljšanja znanja, vještina i kompetencija naših učenika kako bi bili što konkurentniji na tržištu rada.

Nadalje, nastavnici , njih 30-ak,  ukratko su upoznati samim projektom i tijekom aktivnosti, koje je prezentirala A. Regvat. Uslijedilo je uvodno predavanje o hidroponskom uzgoju općenito te o hidroponskom uzgoju rajčice koje su održali dr.sc. Božidar Benko i Mirjana Hudi-Vlahek.

Nakon toga uslijedio je praktični dio.  U laboratoriju za analizu vina pokazani su osnovni parametri analize vina : ukupna kiselost, količina šećera, SO2, vol % alkohola te pH vina. U laboratoriju za analizu tla prezentirana su dva parametra: pH tla te određivanje karbonata.  Ostali parametri su samo pojašnjeni, a razlog je ograničenje vremena, naime za ostale parametre treba više vremena. Praktični dio u laboratoriju održale su A. Regvat i M. Madžarac.

U plasteniku s hidroponskim uzgojem rajčice nastavnici su upoznati s opremom i načinom na koji plastenik funkcionira te im je objašnjen način na koji se mjeri pH i EC hranjive otopine. Osim toga nastavnici su se mogli okušati i u samoj sadnji presadnica koje su još naknadno pristigle kako bismo popunili redove u plasteniku. Praktični dio odradili su I. Bradarić, M. Hudi-Vlahek te dr.sc. B. Benko.

Stručni skup je prošao iznad očekivanja i  nastavnici su pokazali veliki interes za teme koje su im ponuđene. Dogovorena je međusobna suradnja škola radi izmjena iskustava, a u svrhu što boljeg usavršavanja kako nastavnika tako i učenika.